موسسه خیریه بوستان شکوه مهر بصورت هیئت امنایی و تحت نظارت سازمان بهزیستی به شماره ثبت 3728 در سال 91 تاسیس گردید و در حال حاضر افتخار دارد با سرپرستی شبانه روزی حدود 400 نفر معلول ذهنی و کودک بی سرپرست پسر و دختر و همچنین حمایت از 2000خانواده نیازمند تحت پوشش(در بخش مددکاری خانواده و واحد امداد بگیران) جزء بزرگترین مجموعه های توانبخشی و حمایتی در کشور باشد . این موسسه در زمینه آمــــــــوزشی و توانبخشی در3  مرکـــــز توانبخشی شبانه روزی

1- معلولین ذهنی . شهید بهشتی

آسایشگاه معلولین ذهنی بی سرپرست شهید بهشتی بزرگترین مرکز نگهداری و توانبخشی مـعلولین ذهنی بی سرپرست پسر در شرق کشور ازخرداد ماه سال 1393 تحت مدیریت موسسه خیریه بوستان شکوه مهر اداره میگردد که ضمن نگهداری و سرپرستی شبانه روزی حدود 170 نفر پناهجوی معلول ذهنی بی سرپرست در حال حاضر حمایت از حدود 750 خانواده نیازمند دارای معلول را نیز عهده دار می باشد.با عنایت به اینکه مددجویان معلول بستری در این آسایشگاه در دو گروه:تربیت پذیر و آموزش پذیر تقسیم بندی شده و انجام خدمات آموزشی و توانبخشی برای این گروهها متفاوت می باشد،ضمن استفاده از تمامی فضاهای موجود در امر آموزش و توانبخشی،هم اکنون فعالیت کلاسهای آموزشی خود یاری و کارگاههای حرفه آموزی تولید اسکاچ-منبت و مشبک سازی-ساقه کاری و خوشه کاری- خلاقیت وآینه کاری-کیف و چرم - نقوش برجسته-نقاشی و سنگ نگاره-هنرهای تجسمی و ورزش و سلامتی در کنار خدمات توانبخشی(گفتار درمانی،کار درمانی،بازی درمانی،موسیقی درمانی و تئاتر درمانی) جزو بر جستگی های خدمات آموزشی و فرهنگی و توانبخشی بشمار می رود که مورد توجه و تقدیر مسئولین و بازدید کنندگان محترم واقع گردیده است.

( آدرس:بلوار وکیل آباد ،هنرستان 3 )

مهر پناهندگان ضامن آهو

آسایشگاه مهر پناهندگان ضامن آهو با هدف ارائه خدمات نگهداری و توانبخشی  و درمانی به معلولین بی سرپرست به صورت شبانه روزی فعالیت خود را در ساختمانی که توسط خیرین نیکوکار وقف موسسه گردیده در مهر ماه سال 1394آغاز نموده و در حال حاضر به 70 نفر  معلول ذهنی شدید  بی سرپرست به صورت شبانه روزی ارائه خدمات می نماید.
این آسایشگاه زیر مجموعه (موسسه خیریه بوستان شکوه مهر)تحت نظارت سازمان بهزیستی می باشد و  به صورت   غیر دولتی و غیر انتفاعی فعالیت می کند و هیچ شخص و گروهی  اعم از حقیقی یا حقوقی در آن سهم یا حق برداشت وجه نداشته و هزینه های آن توسط نیک اندیشان خیر و نیکوکار تامین میگردد.

آدرس :مشهد -بلوارصدمتری،بلوار مفتح شرقی(میامی)میدان دوم (اروند)، نبش مهدی آباد 9

 

خانه کوچک پناهگاهی(مددجویان مرزی شهید بهشتی)


خانه کوچک پناهگاهی در سال 89 بصورت شبه خانواده جنب آسایشگاه شهید بهشتی تاسیس گردید. در این واحد توانخواهان با رده سنی زیر 14سال  در گروه مرزی بصورت شبانه روزی نگهداری میشوند . تعداد این عزیزان در حال حاضر 19نفر می باشد .
در این خانه علاوه بر نگهداری، اقدامات آموزشی نیز انجام می گردد و توانخواهان در مدارس استثنایی خارج از مجموعه به تحصیل می پردازند .تعدادی از آنها نیز بعد از آموزشهای لازم توسط مربیان در صورت موفقیت وارد مدارس عادی میشوند. 
فعالیت ها و اقدامات :
-1    3 جلسه کاردرمانی در هفته .
-2    2 جلسه گفتار درمانی در هفته .
-3    اقدامات روانشناسی و روان پزشکی .
-4    اختصاص برنامه های ورزشی و تفریحی برای توانخواهان.
-5    برگزاری کارگاههای هنری و صنایع دستی .
-6    اقدامات پزشکی .
-7    ثبت نام در کلاسهای آموزشی بیرون از مرکز .
هدف نهایی خانه کوچک پناهگاهی از نگهداری توانخواهان در این واحد، تقویت حس مسئولیت پذیری و امکان زندگی مستقل این عزیزان از طریق آموزشهایی است که به آنها برای مشارکت در انجام امور شخصی صورت   می گیرد .

 

و در زمینه شبه خانواده در 4 خانه کودک و نوجوان

خانه فرزندان کودک و نوجوان شکوه مهر 1


خانه فرزندان شکوه مهر1 بعنوان اولین مرکز زیر مجموعه موسسه در سال 92 شروع به فعالیت نمود. ابتدا در منزلی استیجاری واقع در سیدرضی 46 شروع بکار و سپس در سال 96 به همت و کمک خیرین به منزلی واقع در صیاد 32 ( پلاک 34)منتقل شد. بنای این خانه با مشارکت تعدادی از خیرین خریداری و جهت اسکان فرزندان در دو قسمت بازسازی گردید . در این خانه تعداد 20 نفر از فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست بین سنین 6تا12سال بصورت شبانه روزی نگهداری می شوند . این فرزندان از طریق دادگستری و سازمان بهزیستی  تحویل این خانه می گردند. در بدو ورود فرزندانی که شناسنامه و دفترچه درمان ندارند شناسایی و اقدامات و پیگیری های لازم در این جهت انجام می گیرد برای صدور شناسنامه و دفترچه درمان . همچنین تمامی آزمایشات لازم برای تشخیص سلامت یا عدم سلامت فرزندان در بدو ورود به خانه انجام می شود و در صورتی که فرزندی دارای مشکل خاصی باشد و نیاز درمان داشته باشد اقدامات لازم جهت درمان وی صورت می گیرد ( انجام اقدامات پزشکی لازم برای درمان یکی از فرزندان که با سوختگی شدید به موسسه تحویل داده شد و همچنین فرزندی با بیماری تالاسمی ماژور).همچنین در صورت نداشتن کارت واکسیناسیون،اقدامات لازم جهت انجام واکسیناسیون از طریق مرکز بهداشت برای صدور کارت واکسن انجام می شود . در این مرکز علاوه بر نگهداری شبانه روزی، آموزشهای لازم توسط مربیان و مسئولین خانه جهت ادامه یا شروع به تحصیل فرزندان در بیرون از خانه و در مدارس عادی انجام می گیرد .
این خانه همچنین توانسته تا کنون به کمک معلمان و کارشناسان افتخاری 9 فرزند  محروم شده از تحصیل در سنین بالا را بصورت جهشی تا پایه هفتم ارتقاء بدهد.
فعالیت ها:
-1 بهره گیری از معلمان افتخاری جهت تدریس دروس آموزشی به فرزندانی که مشکل یادگیری دارند .
-2  برگزاری کلاسهای آموزش قرآن برای فرزندان توسط معلمان افتخاری.
-3 برگزاری کلاسهای هنری ( چرم دوزی، نمد دوزی ) در مرکز توسط مربیان افتخاری .
-4 ثبت نام فرزندان در کلاسهای تابستانی ( ورزشی-هنری،آموزشی ) متناسب با استعداد فرزند در شاخه مربوطه.
-5 برگزاری اردوهای تفریحی و زیارتی برای فرزندان.
-6 شرکت در مراسمات مذهبی و مناسبتی( مراسم ویژه ماه محرم،حضور در راهپیمایی 22 بهمن و ... ) برای آشنایی بیشتر فرزندان با این مراسمات .
اهداف:
-1 نگهداری،آموزش و تربیت فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست در رده سنی 6 تا 12 سال .
-2 تحویل فرزندان به خانواده جایگزین یا امین موقت و همچنین در صورت تشخیص صلاحیت نگهداری خانواده خود فرزند ،تحویل به خانواده هایشان .
که با این رویکرد تا کنون توانسته ایم 23 فرزند را با موفقیت به کانون خانواده خویش بازگردانده و 3 نفر از این فرزندان را نیز به امین موقت تحویل دهیم .

آدرس:صیاد شیرازی32،پلاک 34

خانه فرزندان کودک و نوجوان شکوه مهر 2


یکی دیگر از واحدهای زیر مجموعه موسسه خیریه بوستان شکوه مهر خانه فرزندان شکوه مهر 2 می باشد . این خانه از سال 94 با ظرفیت 20نفر برای حمایت و نگهداری شبانه روزی فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست بین سنین12 تا 18 سال تاسیس گردید . که در ابتدا در محلی استیجاری واقع در سیدرضی 31 شروع به فعالیت کرد  و سپس در سال 96 به منزلی واقع در صیاد32( پلاک32 )که به همت جمعی از خیرین و هیئت مدیره موسسه خریداری و بازسازی گردید انتقال یافت. این محل در 2 طبقه بنا شده که طبقه اول خوابگاه و محل زندگی فرزندان و در طبقه دوم این بنا واحد اداری مستقر می باشد . در حال حاضر 19 نفر از فرزندان بی سرپرست در این خانه مستقر می باشند که از طریق دادگستری و  سازمان بهزیستی  پذیرش شده اند .پس از تشکیل پرونده برای فرزند در صورت نداشتن اطلاعات پزشکی لازم تمامی آزمایشات لازم برای تشخیص سلامت یا عدم سلامت فرزندان در بدو ورود به خانه انجام می شود و در صورتی که فرزندی دارای مشکل خاصی باشد و نیاز به درمان داشته باشد اقدامات لازم جهت درمان وی صورت می گیرد . همچنین در صورتی که فرزند فاقد شناسنامه و دفترچه درمان باشد اقدامات لازم در این خصوص انجام می شود. در این مرکز علاوه بر نگهداری شبانه روزی، آموزشهای لازم توسط مربیان و مسئولین خانه جهت ادامه یا شروع به تحصیل فرزندان در بیرون از خانه و در مدارس عادی انجام می گیرد .
فعالیت ها:
-1  بهره گیری از معلمان افتخاری جهت تدریس دروس آموزشی به فرزندانی که مشکل یادگیری دارند .
-2  برگزاری کلاسهای آموزش قرآن برای فرزندان توسط معلمان افتخاری.
-3 برگزاری کلاسهای هنری ( معرق کاری،حکاکی روی سنگ و... ) در مرکز توسط مربیان افتخاری .
-4 ثبت نام فرزندان در کلاسهای هنری، آموزشی و ورزشی در تعطیلات تابستان متناسب با استعداد فرزند در شاخه مربوطه.
-5 فراهــــــــم آوردن شرایط و امکانات تفریحی برای فرزندان در اوقات بیکاری سینما،شهـــربازی،پارک ،استخر و اردوهای تفریحی
-6 شـــــرکت در مراسمــــــات مذهبی و منــــاسبتی  ( مراسم ویژه ماه محرم،حضور در راهپیمایی 22 بهمن و ... )
برای آشنایی بیشتر فرزندان با این مراسمات .
اهداف :
-1    نگهداری،آموزش و تربیت فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست در رده سنی 12 تا 18 سال .
-2    پیگیری های پس از ترخیص .
-3    در صورت امکان واگذاری به خانواده جایگزین یا تحویل به خانواده خود در صورت رفع مشکلات خانواده مبنی بر عدم صلاحیت نگهداری از فرزند  .

 

آدرس:صیاد شیرازی32،پلاک 32

خانه فرزندان کودک و نوجوان شکوه مهر 3

این خانه در فضایی استیجاری واقع در ویلای 10پلاک 17 به متراژ 600متر و زیر بنای 300متر و با کمک خیرین و مسئولین موسسه جهت اسکان فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست بین سنین 2تا6 سال تجهیز گردید و سپس در مورخه 97/9/14 با هدف نگهداری شبانه روزی این عزیزان فعالیت خود را آغاز کرد . این عزیزان از طریق دادگستری و سازمان بهزیستی  به این خانه تحویل داده می شوند . در حال حاضر  15 نفر پسر 2 تا 6 سال در این خانه مستقر می باشند . فرزندان بر اساس برنامه آموزشی و متناسب با مشکلاتی که دارند از برنامه های آموزشی گفتار درمان،کاردرمان و بازی درمان استفاده می کنند . فرزندانی که بیش فعال هستند نیز از طریق موسیقی درمانی و زیر نظر متخصص تحت درمان قرار گرفته که این نوع درمان در بهبود رفتارهای این عزیزان بسیار تاثیر گذار است. فرزندان در مهد کودک و پیش دبستانی خارج از خانه به آموزش مشغول می باشند و همین طور در خانه نیز آموزشهای لازم و متناسب با سن آنها توسط مربیان مجرب انجام می شود .
فعالیت ها:
-1    ثبت نام فرزندان در مهد و پیش دبستانی جهت ارتقای سطح آموزشی در این سنین .
-2    انجام برنامه های بازی درمانی،کاردرمانی و گفتار درمانی برای فرزندان در جهت رفع مشکلات این عزیزان .
-3    برگزاری مراسمات مناسبتی و جشن تولد برای فرزندان در داخل خانه .
-4    اعزام فرزندان به مکانهای تفریحی (پارک-سینما-شهربازی و ... ).
-5    برگزاری کلاسهای آموزشی برای فرزندان در مجموعه به کمک مربیان افتخاری( قرآن،زبان و ... )
-6    انجام اقدامات پزشکی لازم توسط مسئول پزشکی مجموعه و به کمک خیرین برای فرزندانی که نیاز به درمان دارند .  
اهداف:
-1    نگهداری،آموزش و تربیت کودکان بی سرپرست و بد سرپرست .
-2    پیگیری پس از ترخیص فرزندان ترخیص شد از مراکز شبانه روزی تا 5سال .
-3    حمایت از کودکان بی سرپرست نزد خانواده جایگزین ( با این رویکرد تا کنون 21 نفر از فرزندان به خانواده جایگزین تحویل و تعدادی  از آنها نیز به مراکز نگهداری شبانه روزی بالای 6 سال منتقل شده اند ) .


آدرس:صیاد شیرازی 28،پلاک 17

خانه فرزندان کودک و نوجوان شکوه مهر 4

این خانه در فضایی استیجاری واقع در ویلای 10پلاک 17 به متراژ 600متر و زیر بنای 300متر و با کمک خیرین و مسئولین موسسه جهت اسکان فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست بین سنین 2تا6 سال تجهیز گردید و سپس در مورخه 97/9/14 با هدف نگهداری شبانه روزی این عزیزان فعالیت خود را آغاز کرد . این عزیزان از طریق دادگستری و سازمان بهزیستی  به این خانه تحویل داده می شوند . در حال حاضر  15 نفر دختر 2 تا 6 سال در این خانه مستقر می باشند . فرزندان بر اساس برنامه آموزشی و متناسب با مشکلاتی که دارند از برنامه های آموزشی گفتار درمان،کاردرمان و بازی درمان استفاده می کنند . فرزندانی که بیش فعال هستند نیز از طریق موسیقی درمانی و زیر نظر متخصص تحت درمان قرار گرفته که این نوع درمان در بهبود رفتارهای این عزیزان بسیار تاثیر گذار است. فرزندان در مهد کودک و پیش دبستانی خارج از خانه به آموزش مشغول می باشند و همین طور در خانه نیز آموزشهای لازم و متناسب با سن آنها توسط مربیان مجرب انجام می شود .
فعالیت ها:
-1    ثبت نام فرزندان در مهد و پیش دبستانی جهت ارتقای سطح آموزشی در این سنین .
-2    انجام برنامه های بازی درمانی،کاردرمانی و گفتار درمانی برای فرزندان در جهت رفع مشکلات این عزیزان .
-3    برگزاری مراسمات مناسبتی و جشن تولد برای فرزندان در داخل خانه .
-4    اعزام فرزندان به مکانهای تفریحی (پارک-سینما-شهربازی و ... ).
-5    برگزاری کلاسهای آموزشی برای فرزندان در مجموعه به کمک مربیان افتخاری( قرآن،زبان و ... )
-6    انجام اقدامات پزشکی لازم توسط مسئول پزشکی مجموعه و به کمک خیرین برای فرزندانی که نیاز به درمان دارند .  
اهداف:
-1    نگهداری،آموزش و تربیت کودکان بی سرپرست و بد سرپرست .
-2    پیگیری پس از ترخیص فرزندان ترخیص شد از مراکز شبانه روزی تا 5سال .
-3    حمایت از کودکان بی سرپرست نزد خانواده جایگزین ( با این رویکرد تا کنون  15  نفر از فرزندان به خانواده جایگزین تحویل و تعدادی  از آنها نیز به مراکز نگهداری شبانه روزی بالای 6 سال منتقل شده اند ) .

آدرس:صیاد شیرازی 28،پلاک 17

 

کلینیک خانواده های معلولین
 

مددکاری خانواده:
فعالیت واحد مددکاری از سال 87 با هدف تسریع و بهبود کیفیت در ارائه خدمات ، اطلاع رسانی و حل مشکلات توانخواهان در بخش خصوصی آغاز گردید . در حال حاضر کار رسیدگی به 750پرونده توانبخشی مربوط به مددجویان دارای معلولیت شدید و بسیار شدید که در خانه نگهداری می شوند به عهده این واحد می شود .
طبقه بندی پرونده های مددکاری  براساس نوع معلولیت : جسمی-حرکتی،ذهنی ،بینایی و شنوایی .
فعالیت های واحد مددکاری خانواده:
در این واحد به خانواده های تحت پوشش خدمات گوناگونی به شرح ذیل ارائه می گردد :
*  پیگیری جهت پرداخت کمکهای مالی مستمر و غیر مستمر .
* توزیع و تحویل کمکهای غیر نقدی .
* بازدید از محل سکونت مددجویان هر 6 ماه یکبار .
* انجام مشاوره و مصاحبه با خانواده ها .
* معرفی مددجویان جهت دریافت خدمات توانبخشی ، توانپزشکی و درمانی به واحدهای تابعه سازمان بهزیستی و همچنین مراکز درمانی مربوطه .
* شناسایی مددجویان فاقد مسکن و واجد شرایط تسهیلات مسکن برای ارائه تسهیلات و واگذاری مسکن .
* معرفی مددجویان به مراکز مشاوره ژنتیک و مشاوره قبل از ازدواج .
-معرفی مددجویان جهت مناسب سازی مسکن .  
و..... بسیاری از موارد دیگر
اهداف کلی واحد مددکاری خانواده :
*     توانمند سازی،مشاوره و آموزش به خانواده های مددجویان جهت ارتقاء سطح مراقبت و نگهداری از مددجو.
*     آموزش،توانبخشی و توانمند سازی مددجویان .
* پیگیری نیازهای مادی و غیر مادی مددجویان و خانواده آنها و کمک در جهت رفع این نیازها در حد امکان .

کلینیک امداد بگیران


این واحد با هدف ارائه خدمات به خانواده های جایگـــــزین جهت نگهـــداری از فرزندان
 بی سرپرست و بدسرپرست افتتاح گردیده است . در حال حاضر در این واحد به حدود 150نفر از این فرزندان که دارای پرونده نزد موسسه میباشند خدماتی به شرح ذیل ارائه می گردد .
خدمات واحد امداد بگیران :
-1    پرداخت کمک هزینه تحصیلی.
-2    پرداخت کمک هزینه تامین جهیزیه .
-3    پرداخت کمک هزینه درمان .
-4    پرداخت کمک هزینه رهن منزل .
-5    ارائه خدمات مشاوره ای و روان شناسی بصورت رایگان .
-6    ارائه کمکهای غیر نقدی شامل : سبد کالا - پوشاک-لوازم و التحریر،کیف و کفش مدرسه- لوازم ضروری منزل و ...

واحد پیگیری پس از ترخیص

این واحد وظیفه  پیگیری پس از ترخیص کودکان بی سرپرست در زمینه استقلال ، اشتغال ، مسکن ، ازدواج و حمایتهای مادی و معنوی را دارد.
 تاکنـــــــون تعداد 126 نفـــر ترخیص و تحت حمایت می باشند.

مرکز آمـوزش علمی- کاربردی خدمات بهزیستی شکـــو ه مهـــر

مرکز آموزش علمی کاربردی خدمات بهزیستی شکوه مهر تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی فعالیت خود را در مهر ماه 98 با هدف آموزش و تربیت نیروهای متخصص در گروههای مدیریت،روانشناسی و خدمات اجتماعی با ظرفیت پذیرش بیش از 2000نفر دانشجو آغاز کرد.  این مرکز هم اکنون در شاخه های مرتبط با سازمان بهزیستی در مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته های ذیل اقدام به جذب و پذیرش دانشجو نموده است .

-1    کارشناسی تربیت مربی پیش از دبستان .
-2    کارشناسی مددکاری اجتماعی خانواده .
-3    کارشناسی مددکاری اجتماعی اورژانس اجتماعی .
-4    کارشناسی توانبخشی افراد کم توان ذهنی .
-5    کاردانی مددکاری اجتماعی خانواده .
-6    کاردانی مددکاری اجتماعی اورژانس اجتماعی .
-7    کاردانی تربیت مربی کودکان کم توان ذهنی .

اهداف:
ارتقاء سطح مهارت شاغلین بخش های مختلف سازمان بهزیستی و همچنین افراد غیر شاغل.


لازم به ذکر است سال 1398 مرکز علمی کاربردی خدمات بهزیستی شکوه مهربا ظرفیت دو هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی به این موسسه واگذار شده است.

آدرس : مشهد بلــــــــوار وکیل آبــــــاد خیابان هنرستان ، هنرستـان 9 گلشـن 6

تلفن گویا : 38187
اینستاگرام : beheshti.charity
تلگرام : beheshticharity
مدیریت : 051-38645665
روابط عمومی : 051-38943394
مشارکت های مردمی : 051-38696555
آدرس :مشهد - بلوار وکیل آباد - خیابان هنرستان- هنرستان 3 نبش میثاق 2
ایمیل : info@beheshti-behzisti.com
سامانه پیام کوتاه :           30008668